Բնակարանային հարցերով կոնսորցիումի 6-րդ հանդիպում
ԻՐԻՍ ծրագրի շրջանակներում Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության ղեկավարման ներքո Բնակարանային հարցերով կոնսորցիումը աշխատում է Հայաստանում բնկավող սիրիահայերի խնդիրներին կայուն լուծումներ փնտրելու ուղղությամբ։
2020թ-ի սեպտեմբերի 15-ին տեղի կունենա Բնակարանային հարցերով կոնսորցիումի 6-րդ հանդիպումը, որի ընթացքում կքնարկվի Սիրիհայաերի բնակարանայաին պայմաննների և Առհասարակա հայաստանում բնակարանային խնդրի վերաբերյալ զեկույցը՝ մշակված Ադվայս կազմակերպության կողմից, ինչպես նաև վերջինիս կուղղորդեն այս ոլորտում իրենց հետագա աշխատանքը իրականացնելու համար։
Նշում․ Բնակարանային հարցերով կոնսորցիումը բաղկացած է սիրիհայերի կողմից Հայաստանում հիմնադրված երեք Սիրիահայ կազմակերպություններից, ինչպես նաև այն կազմակերպություններից որոնք աշխատում են Հայաստանում սիրիհայերի խնդիրներին լուծում տալու ուղղությամբ, ինպիսիք են ՄԱԿ-ի Փասխստականների հարցերով գերագույն հանձակատարի գրասենյակ (ՄԱՓՀԳ), Հայկական Կարիտասը, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը (ՀԲԸՄ), ՀՀ Սփյուռքի նախարարությունը/Սփյուռքի հարցերով ՀՀ Գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը և այլն և ղեկավարավում է Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության կողմից։

6th Housing Consortium Meeting
Within IRIS programme Housing consortium under the lead of Armenian Red Cross Socity is working to find sustainble solutions the housing issues of the Syrian Armenians.
On 15th of September, 2020 housing consortium will meet 6th time to discuss the assesment report on housing situtation of Syrian Armenians and Armenia in General prepared by the Adwice consulting and will give further guidance to the consulating company on their future work in this sphere.
Note: Housing Consortium consists of the 3 main Syrian Armenian organisations founed in Armenia by Syrian Armenians as well as the organisations working to tackle Syrian Armenians' issues in Armenia such as United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR), Armenian Caritas, Armenian General Benevolent Union, Ministry of Diaspora/High Commissiners office on Diaspora Affairs etc. and led by Armenian Red Cross Society.