Բնակարանը պետք է տրամադրի կայունությունը, անձնական կյանքի տարածք, ինչպես նաև պատկանելության և ինտեգրման զգացողություն։ Եվրոպական միության՝ Սիրիական ճգնաժամին ի պատասխան ստեղծված ԵՄ Տարածաշրջանային Թրաստ ֆոնդի՝ «Մադադ»-ի, Ավստրիական զարգացման համագործակցության և Ավստրիական Կարմիր խաչի կողմից ֆինանսավորվող «Սիրիահայերի և տեղացիների դիմակայունության բարձրացում» (ԻՐԻՍ) ծրագրի կարևոր բաղադրիչ հանդիսացող Բնակարանային աջակցության հիմքում ընկած է հենց այս մոտեցումը
ՀԿԽԸ Բնակության տեղաշարժի բաժնի վարիչ տկն Հասմիկ ԽԱՉԱՏՐՅԱՆԸ նախագահում է Բնակարանային հարցերով կոնսորցիումի հանդիպումը
Համախմբելով ջանքերը հանուն խոցելի սիրիահայ ընտանիքների բնակարանային խնդիրների կարգավորման
Այսօր ամենաբարդ խնդիրներից մեկը, որին բախվում են սիրիահայերը Հայաստանում, դա բնակարանային խնդիրներն են՝ ներառյալ վարփակալության ծախսերը։ Չնայած, որ Հայաստանը Եվրոպայի արևելյան դարպասն է՝ Երևանը շարունակում է մնալ անշարժ գույքի բարձր արժեք ունեցող քաղաք Արևելյան Եվրոպայի երկրների շարքում։ Սիրիայից Հայաստան տեղափոխված ընտանիքներին բնակարանային կարիքների մասով աջակցություն ցուցաբերելու համար ՄԱԿ ՓՀԳ նախաձեռնությամբ ստեղծվել էր Բնակարանային հարցերի կոնսորցիումը, որի քարտուղարությունը իրականացվում ԻՐԻՍ ծրագրի աջակցությամբ և ղեկավարվում է Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության (ՀԿԽԸ) կողմից։ Կոնսորցիումը բաղկացած է Հայաստանում հիմնադրված երեք Սիրիահայ կազմակերպություններից, ինչպես նաև այն կազմակերպություններից որոնք աշխատում են Հայաստանում սիրիահայերի խնդիրներին լուծում տալու ուղղությամբ, ինպիսիք են ՄԱԿ-ի Փասխստականների հարցերով գերագույն հանձակատարի գրասենյակ (ՄԱԿ ՓՀԳ), Հայկական Կարիտասը, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը (ՀԲԸՄ), ՀՀ Սփյուռքի նախարարությունը/Սփյուռքի հարցերով ՀՀ Գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը և այլն, և ղեկավարավում է Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության կողմից։ Կոնսորցիումի անդամները նպատակ ունեն ոչ միայն խորացնել իրենց համագործակցությունը բնակվարձերի փոխհատուցման հարցում, այլև փնտրում են ուղիներ նպաստելու բնակարանային կարիքների երկարաժամկետ կարգավորմանը նորարական լուծումների հայտնաբերմանը՝ նեռարյալ սոցիալական բնակարանային ծրագրերիս տեղծմանը։
Սկսած 2018թ-ից Բնակարանային կոնսորցիումը հանդիպում է կազմակերպում եռամսյակը մեկ անգամ, որի ընթացքում կոնսորցիումի անդամ կազմակերպությունների ներկայացուցիչները ջանքեր չեն խնայում երաշխավորելու իրենց շահառուների արժանապատիվ կյանքը բնակարաններում։ - Բնակարանային հարցերով կոնսորցիումը շատ օգտակար և լավ աշխատող համակարգ է տեղեկատվության փոխանակման համար այն բանի մասին, թե ինչ խնդիրների են բախվում սիրիահայերը բնակարաններ վարձակալելիս, և վերջիններիս հասցնելու կարիքահեն օգնություն որքան հնարավոր է օպերատիվ, - նշում է Հայկական կարիտասի շահերի պաշտպանության պատասխանատու Տաթևիկ Բեժանյանը, հավելելով – Ես վստահորեն կարող եմ ասել, որ այսքան շատ կազմակերպությունների միջև այստեսակ համագործակցությունը օրինակելի է՝ բավականին հաջող արդյուքններով։
Volunteers
Գոյություն ունի նաև Բնակվարձերի աջակցման գծով ընտրական կողմիտե, որը ուսումնասիրում է հայտերը և ընտրում առավել խոցելի 100 սիրիահայ ընտանիքներին՝ համաձայն հատուկ չափորոշիչների, որոնք մշակվել են ՄԱԿ ՓՀԳ-ի կողմից, հաջորդող եռամսյակին բնակվարձի աջակցություն ցուցաբերելու համար․ Առավել խոցելի սիրիահայ ընտանիքների ֆինանսկան բեռը թեթևացնելու համար ԻՐԻՍ ծրագիրը  Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության համակարգմամբ աջակցում է 100 սիրիահայ ընտանիքների՝ ամսեկան յուրաքանչյուր ընտանիքին տրամադրելով 100 եվրոին համարժեք ՀՀ դրամ բնակվարձի փոխհատուցում։ - Բնակարանային կոնսորցիումի աշխատանքների հաջողման գործում շատ կարևոր է, որ անդամ կազմակերպությունները ամենայն պատասխանատվությամբ գիտակցեն իրենց անաչառ լինելու կարևորությունը՝ սիրիահայ ընտանիքների բնակարանային խնդիրները լուծելու հարցում, - նշում է Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության բնակչության տեղաշարժի բաշնի ղեկավար Հասմիկ Խաչատրյանը։
2020թ-ի սեպտեմբերի 15-ին տեղի ունեցավ Բնակարանային հարցերով կոնսորցիումի 6-րդ հանդիպումը, որի ընթացքում կոնսորցիումի անդամները միմյանց ներկայացրեցին իրականացվող ծրագրերի մասին՝ բնակարանային գործողությոններ, նոր ծրագրեր և հնարավորություններ և այլն։ - Բնակարանային կոնսորցիումմի անդամները ներկայացնում են Հայաստանում ոլորտի լավագույն կազմակերպությունները և մշակում են իրենց ուրույն մոտեցումը՝ Հայաստանում ապաստան փնտրող խոցելի սիրիահայ ընտանիքներին հասանելի տնային պայմաններ ապահովելու հարցում, - ասաց ՀԲԸՄ ներկայացուցիչ Տաթև Մսրյանը։
ԻՐԻՍ ծրագրի բնակարանային բաղադրիչի շրջանակներում մյուս կարևոր գործողությունը իրատեսական բնակարանային լուծումների կոնցեպտի մշակումն է։ Այս գործողությունը նույնպես համակարգվում է Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության կողմից՝ Բնակարանային կոնսորցիումի հետ սերտ համագործակցությամբ։ 2020թ-ի սկսզբին ADWISE խորհրդատվական կազմակերպությունը ընտրվեց՝ բնակարանային կոնցեպտը և լուծումների մոդելները մշակելու համար։ Այս տարվա ընթացքում կազմակերպությունը անցկացրեց հարցազրույցներ և իրականացրեց հետազոտություն, և յուրաքանչյուր փուլին հետո մանրամասն հաշվետվություն ներկայացվեց ինչպես ՀԿԽԸ-ին, այնպես էլ Բնակարանային հարցերով կոնսորցիումին։ Այսպիսով, սեպտեմբերի 15-ին տեղի ունեցած բնակարանային կոնսորցիումի ընթացքում ADWISE-ը ներկայացրեց հետազոտության 2-րդ փուլի արդյունքները։ Բավականին մեծ քննարկումներից հետո, Կոնսորցիումի արձագանքը հավաքվեց հետազոտուղների կողմից, որը հաշվի կառնվի վերջնական՝ երրորդ փուլի հետազոտության ժամանակ, ինչպես նաև մոդելների և փաստաթուղթի վերջնական մշակման փուլում, ինչը նախատեսված է վերջնականացնել 2020թ-ի դեկտեմբերին։
ԻՐԻՍ ծրագիրը շնորհակալություն է հանձնում Բնակարանային հարցերով կանսորցումի անդամ կառույցներին և նրանց ներկայացուցիչներին՝ կոնսորցիումի աշխատանքներում իրենց ներգրավվածության և կոնսորցիումի նպատակներին նվիրման համար։ Ակնհայտ է, որ էս տեսակ համագործակցությունը շատ կարևոր է ԻՐԻՍ ծրագրի գործողություններում առաջընթաց գրանցելու, ինչպես նաև սիրիահայերի կյանքը Հայաստանում բարելավելու համար։
• Փսքր դրամաշնորհների 2-րդ փուլի հաղթողները արդեն հայտնի են Փսքր դրամաշնորհների 2-րդ փուլի հաղթողները արդեն հայտնի են
2021թ-ի փետրվարի 13-ին ԻՐԻՍ ծրագրի շրջանակում տեղի ունեցավ հանդիպում երիտասարդ առաջնորդների հետ, որի ընթացքում ներկայացվեցին այն հաջողակ ծրագրերը, որոնք կստանան ֆինանսավորում
13 փետրվար 2021
• Ժամանցային էքսկուրսիա մեծահասակների համար Ժամանցային էքսկուրսիա մեծահասակների համար
«Սիրիահայերի և տեղացիների դիմակայունության բարձրացում» (ԻՐԻՍ) ծրագրի շրջանակներում հանրակացարանաբնակ միայնակ տարեցների համար կազմակերպեցին մեկօրյա էքսկուրսիա դեպի 13-րդ դարի հայկական վանական համալիրներ՝ Սաղմոսավանք և Օհանավանք։
27 սեպտեմբեր 2020
• Գաղափարից դեպի կայուն ծրագիր Գաղափարից դեպի կայուն ծրագիր
15-30 տարեկան 30 սիրիահայ և տեղացի երիտասարդներ մասնակցեցին Երիտասարդների կարողությունների զարգացման Ամառային նորարարական ճամբարների, որը կազմակերպվել էր ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող (ԻՐԻՍ ծրագրի շրջանակներում
3 սեպտեմբեր 2020
• ԻՐԻՍ աշխատանքային պրակտիկայի առաջին հաջողության պատմությունը ԻՐԻՍ աշխատանքային պրակտիկայի առաջին հաջողության պատմությունը
Տիկին Մարի Յուսուֆը ԵՄ ԻՐԻՍ ծրագրի աշխատանքային պրակտիկա բաղադրիչի առաջին շահառուներրից մեկն է։ Նա ունի երեք երեխա, որոնցից ամենամեծը շուտով կդառնա 18 տարեկան և կսկսի իր ուսուցումը Հայ առաքելական եկեղեցու Գևորգյան ճեմարանում, մինչ դեռ ամենափոքրը 6 տարեկան է։ Մարիի ընտանիքումը, որը առաջինն էր Հայաստան արտագաղթող փախստակնների շարքում, իրենից բացի չկա այլ աշխատող։ Իր բոլոր բարեկամները գաղթել էն ԵՄ և ԱՄՆ, սակայն Մարին իր ամուսնու հետ որոշեց փախնել Հայաստան․ սկզբնական շրջանում նրանք գնացին Լիբանան, սակայն, այնտեղ հանդիպելով խտրականության, որոշեցին գաղթել Հայաստան։ Հայաստանում նրանք փորձեցին բացել իրենց բիզնեսը, սակայն շուկայի փոքր լինելու պատճառով՝ չհաջողեցին։

One of the crucial problems that Syrian Armenians are facing today in Armenia is the housing issue including renting costs. Even though Armenia is the eastern gate to Europe, Yerevan continues being one of the expensive cities with regards to the real estate costs among Eastern European countries. To support the housing needs of the families displaced from Syria and seeking protection in Armenia the Housing Consortium has been formed by the UNHCR and the running cost of the consortium is supported by IRIS programme and being coordinated by Armenian Red Cross Society. Housing Consortium consists of the 3 main Syrian Armenian organisations founded in Armenia by Syrian Armenians as well as the organisations working to tackle Syrian Armenians' issues in Armenia such as United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR), Armenian Caritas, Armenian General Benevolent Union, Ministry of Diaspora/High Commissioner’s office on Diaspora Affairs etc. and led by Armenian Red Cross Society. The Consortium members aim to expand the partnership in operating rental subsidy schemes, while at the same time promote innovative solutions to longer-term housing needs including social housing programmes.
Since from 2018 the Housing Consortium holds quarterly meetings during which the Consortium member organizations work hard to ensure that all the beneficiaries live life with dignity in apartments. “The Housing Consortium is a very useful and well-functioning system for exchanging information on the main issues that our beneficiaries are facing while renting a house and delivered the needed support to them as quickly as possible” noted Tatevik Bezhanyan, Advocacy Officer of Armenian Caritas at the meeting and added, “I can surely state that this kind of cooperation between so many organizations is extremely exemplary with a successful result.
There is also Housing Selection Committee reviews the applications and selects 100 most vulnerable Syrian Armenian families for the up-coming three months based on special criteria developed by UNHCR ։ To decrease the financial burden of the most vulnerable Syrian Armenian families the IRIS programme under the coordination of the Armenian Red Cross Society supports 100 Syrian Armenian families with monthly rental subsidies of 100 EUR. “To moving Housing Consortium’s activities forward, it is important, that the member organizations are always mindful of their mission to be a nonpartisan advocate for finding solutions to the housing issues of Syrian Armenian families” stated Hasmik Khachatryan, Head of Population Movement Department of ARCS.
In mid-September 2020, the 6th Housing Consortium Meeting has been held during which the Consortium members have updated each other on ongoing projects: housing activities, discussed the new projects and opportunities, etc. “The Housing Consortium’s members represent the best organizations of the sector in Armenia and carving out their own specific approach on ensuring that vulnerable Syrian Armenian families seeking protection in Armenia to have an affordable, housing conditions.” mentioned Tatev Msryan, AGBU Armenia.
Another important activity of the IRIS programme within housing component is development of most feasible housing solutions concept paper. This activity also coordinated by Armenian Red Cross Society in close cooperation with Housing Consortium. in the beginning of 2020 ADWISE Business and Legal Consulting LLC was selected to develop this concept paper and models. During year interviews and research were done by the ADWISE consulting and after each phase detailed report was presented to Armenian Red Cross Society as well as the Housing Consortium. Thus during housing consortium meeting on 15th of September, 2nd phase of the report and research were presented to the Housing consortium members for their feedback. After very tense discussions, feedback from the Consortium members were collected by the consulting which will be taken into consideration during final phase of the research and actual development of the concept and models. It is expected that models will be ready sometime in December, 2020.
IRIS programme appreciate the work and dedication of the Housing Consortium, its member organisations and their representatives to the aims of the consortium. It is obvious that this kind of cooperation and partnership is crucial for ensuring the progress of the activities of IRIS programme as well as the better life of Syrian Armenians in Armenia.
30 bright Syrian-Armenian and local young people, aged 15 to 30, participated in the Youth capacity development summer Innovation Camps organized within EU funded IRIS Programme.3 September 2020 -