Ներկայումս վերջիններս ապրում են այն գումարով, որը Մարին վաստակում էր աշխատանքյաին պրակտիկայի ընթացքում և մի փոքր ֆինանսական օժանդակությամբ, որն ուղարկում են ԱՄՆ-ի բարեկամները։ «Այս պրակտիկայի հնարավորթւոյւնը պարզապես օժանդակություն չէր գումարով, այն օգնեց ինձ հավատալ իմ ուժերին, ձեռք բերել նոր հմտություններ և էլ ավելի ինտեգրվել հասարակության մեջ» - նշում է Մարին։ ԻՐԻՍ-ի շնորհիվ նա սովորեց կարել և 3 ամիս անց նա ստացավ մշտական աշխատանքային պայմանագիր։ - ԻՐԻՍ-ի շնորհիվ իմ ընտանիքը ներկայումս ունի կայուն եկամուտ, միշտ լավ է ունենալ աշխատանք, քան թե սպասել որոշակի աջակցության տարբեր կամզակերպություններից կամ բարեկամներից, - հավելեց Մարին։ - Քանի որ իմ աշխատակիցները պետք է հաղորդակցվեն հաճախորդների հետ, միշտ դժվար է գտնել այնպիսի մարդու, ով կլինի շիտակ և արդար, ով չի փախցնի քո հաճախորդներին և չի խափի ոˊչ քեզ, ոˊչ էլ քո հաճախորդներին՝ կապված գումարի հետ․ ուստի ես իսկապես ուրախ և շնորհակալ եմ ԻՐԻՍ ծրագրին, որ գտավ Մարիին ինձ համար։ Իմ միակ մտավախոթւոյւնը կապված էր Մարիի ոչ ինքնահաստատված լինելուն կապված Հայարեն լեզվի հետ, բայց այս երեք ամիսների ընթացքում նա ձեռք բերեց ոչ միայն լավ կարողի հմտություններ, այլև բարելավեց իր հաղորդակցության հմտությունները, - նկատեց Մարիի գործատու Արևիկը։
Իսկ մեր կողմից մենք Մարիին և վերջինիս գործատու Արևիկին մաղթում ենք հաջողություն իրենց հետագա համագործակցություններում։
2021թ-ի փետրվարի 13-ին ԻՐԻՍ ծրագրի շրջանակում տեղի ունեցավ հանդիպում երիտասարդ առաջնորդների հետ, որի ընթացքում ներկայացվեցին այն հաջողակ ծրագրերը, որոնք կստանան ֆինանսավորում13 փետրվար 2021 -
«Սիրիահայերի և տեղացիների դիմակայունության բարձրացում» (ԻՐԻՍ) ծրագրի շրջանակներում հանրակացարանաբնակ միայնակ տարեցների համար կազմակերպեցին մեկօրյա էքսկուրսիա դեպի 13-րդ դարի հայկական վանական համալիրներ՝ Սաղմոսավանք և Օհանավանք։27 սեպտեմբեր 2020 -
15-30 տարեկան 30 սիրիահայ և տեղացի երիտասարդներ մասնակցեցին Երիտասարդների կարողությունների զարգացման Ամառային նորարարական ճամբարների, որը կազմակերպվել էր ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող (ԻՐԻՍ ծրագրի շրջանակներում3 սեպտեմբեր 2020

In Armenia they tried to open their own business, but did not manage to run it properly due to small market. Now they live only with the money she got during traineeships and some support they receive from the relatives in US. “This traineeship is more than simple support with money, it helps me to believe in myself, to gain new skills and to be integrated more in society” – states Mari. Thanks to IRIS she learnt sewing and after 3 months of traineeship period she got a permanent employment contract. “Thanks to IRIS my family has now stable income, it’s always better to have a job than to wait for some support from organisations or relatives” – noted Mari. Her employer Ms. Arevik noted: “As my workers need to communicate with clients as well it is difficult to find right and single-hearted persons, who won’t steal your clients and will not cheat neither you nor clients with regards to money, so I am happy and thankful to IRIS for finding such a good and intelligent person to work for me. My only concern was that Mari is not self-confirmed with regards to her communication skills in Armenian, but within this 3 months she got not only good sewing skills but also communication skills”.
From our side we wish Mari and her employer Arevik good luck in their future cooperation!
30 bright Syrian-Armenian and local young people, aged 15 to 30, participated in the Youth capacity development summer Innovation Camps organized within EU funded IRIS Programme.3 September 2020