ԻՐԻՍ ծրագրի շրջանակներում ՀԿԽԸ-ն կազմակերպում և իրականացնում է տնտեսական, սոցիալական, սոցիալ-հոգեբանական աջակցության և կրթական գոևծողություններ թիրախավորելով ամենատարբեր խմբերին՝ ուղղված ծերերի, սիրիահայերի, տեղահանված անձանց և տեղացիների ամբողջական սոցիալական ներառմանը և ինտեգրմանը։ Այդ գործողություններից հանդիսանում նաև այն, որ ՀԿԽԸ-ի 20 կամավորներ պարբերաբար այցելում են 200 խոցելի տարեցների և նրանց ովքեր ունեն խրոնիկական հիվանդություններ կամ մտավոր սահմանափակ կարողություններ սոցիալ հոգեբանական աջակցություն տրամադրելու համար, ինչպես նաև օգնելու տան ամենօրյա աշխատանքները իրականացնել։ Վերջիններիս համար կամավորները կազմակերպում են նաև սոցիալական և մշակութային միջոցառումներ։ Ավելին եռամսյակը մեկ անգամ սննդի և հիգիենայի պարագաների փաթեթներ են տրամադրվում շահառուներին։ Քովիդ – 19 համավարակով պայմանավորված կամավորները չէին այցելում իրենց տարեց ընկերներին՝ հասկանալով, որ վերջիններրիս հանդիսանում եմ համավարակի ամենախոցելի թիրախը․ ուստի կամավորները որոշեցին կապը պահպանել տարեցների հետ հեռախոսների միջոցով՝ հաճախակի իրականացնելով տեսազանգեր և հեռազանգեր, դրանով իսկ տեղեկանալով նաև վերջիններիս առողջական իրավիճակի մասին։
Լուսինե Ավետիսյանը, ով հանդիսանում է ՀԿԽԸ կամավոր ավելի քան 6 տարի, ներկայումս ղեկավարում է այն կամավորների թիմը, ովքեր իրականացնում են այցելություններ տարեց մարդկանց։ - Այս ծրագիրը ինձ օգնեց էլ ավելի լավ հասկանալ տարեցներին, նրանց ովքեր միայնակ են, չունեն հարազատներ իրենց կողքին կամ ունեն ֆիզիկական սահմանափակումներ, — մեզ հետ կիսվեց Լուսինեն՝ հավելելով, — տարեցները ում ես այցելոււմ են շատ իմաստուն են, ես իրենցից շատ բան եմ սովորում, երբ վերջիններս ինձ հետ կիսվում են իրենց փորձով… և եկավ մի պահ, ու ես հասկացա, որ իրենք ուզում են, որ ինձ համար տեսանելի լինի այն, որ իրենց շատ է դուր գալիս այն ինչ մենք անում ենք։
Հաշվի առնելով այն, որ կորոնավիրուոսով պայմանավորված իրավիճակը կայունացել էր սեպտեմբեր ամսին՝ կամավորները որոշեցին կազմակերպել հաճելի բացօթյա միջոցառում։ Այս էքսկուրսիան հանդիսանում էր այն սոցիալական միջոցառումներից (այցելություններ թատրոններ, թանգարաններ և այլն) մեկը, որ կազմակերպում են կամավորները՝ նպատակ ունենալով թոթափել տարեցների միայնությունը և նպաստելու նրանց սոցիալիզացմանը։ Բացի դա, սննդի և հիգիենայի պարագաների փաթեթներ են բաժանում տարեցներին և օգնում վերջիններիս տնային առօրյա աշխատանքներում, գնումներ կատարելիս և ապահովում նրանց հասանելիությունը այն բժշկական ծառայություններին, որոնք մատուցվում են անվճար պետության կողմից։
80 ամյա Նուշիկ Մուշեղյանը հաճախ է հիշում այն հին ու բարի ժամանակները, երբ վերջինս կամավոր էր և աշխատում էր որպես հաշվապահ Առաքելություն Հայաստան ՀԿ-ում։ - Այժմ, երբ ես արդեն իմ ոսկե տարիքում եմ, ես շնորհակալ եմ այս երիտասարդներին, ովքեր շարունակում են իրականացնել կամավորական աշխատանքներ, ինչպես ժամանակին ես էի անում, և օգնում են ծեր մարդկանց, ինչպիսին եմ հիմա ես, - նշում է Նուշիկ տատիկը։ Տիկին Նուշիկը իրապես բարի կին է, ով ապրում է միայնակ հանրակացարանում։ Նա հանդիսանում է 200 շահառուներից մեկը։ - Ես միայնակ էի, երբ իմ ամուսինը և միակ տղաս մահացան, ես մեկուսացած էի ինձ զգում և չէի տեսնում լույս թունելի վերջում, սակայն ամեն ինչ փոխվեց, երբ այս երիտասարդ կամավորները առաջին անգամ այցելեցին ինձ։ Մենք դարձանք լավ ընկերներ, և հիմա ես անհամբեր սպասում եմ նրանց հերթական այցելությանը, որ թեյ և քաղցրավենիք հյուրասիրեմ, - հավելում էր տիկին Նուշիկը։
Սաթենիկ Ադամյանը արդեն 3 տարի, ինչ հանդիսանում է ՀԿԽԸ կամավոր։ Նա մի քանի տարի առաջ հանդիպեց Լուսինեին, ով էլ ազդեց իև որոշման վրա՝ դառնալու ՀԿԽԸ կամավոր և միանալու տարեցներին այցելող կամավորների թիմին: - Յուրաքանչյուր այցելության ժամանակ ես տեսնում եմ ժպիտ իրենց աչքերում և ջերմ ընդունելություն և գիտեմ, որ ես փոփոխություններ եմ բերում, - ասում է Սաթինիկը՝ հավելելով, - դա թույլ տվեց ճանաչելու ինձ՝ որպես անհատի, և ինչպես վերաբերվեմ ուրիշներին իմ շրջապատում, ես հաճույք եմ ստանում լինելով կամավոր։
Իր բազմաբնույթ գործողությունների միջոցով ԻՐԻՍ ծրագիրը նպատակ ունի հասնելու բոլոր այն խոցելի մարդկանց, ովքեր այս կամ այն կերպ գտնվում են ծրագրի խնդիրների համատեքստում, և այս ծեր մարդիկ հանդիսանում են ԻՐԻՍ ծրագրի կարևոր թիրախներից մեկը։
2021թ-ի փետրվարի 13-ին ԻՐԻՍ ծրագրի շրջանակում տեղի ունեցավ հանդիպում երիտասարդ առաջնորդների հետ, որի ընթացքում ներկայացվեցին այն հաջողակ ծրագրերը, որոնք կստանան ֆինանսավորում13 փետրվար 2021 -
15-30 տարեկան 30 սիրիահայ և տեղացի երիտասարդներ մասնակցեցին Երիտասարդների կարողությունների զարգացման Ամառային նորարարական ճամբարների, որը կազմակերպվել էր ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող (ԻՐԻՍ ծրագրի շրջանակներում3 սեպտեմբեր 2020 -
Տիկին Մարի Յուսուֆը ԵՄ ԻՐԻՍ ծրագրի աշխատանքային պրակտիկա բաղադրիչի առաջին շահառուներրից մեկն է։ Նա ունի երեք երեխա, որոնցից ամենամեծը շուտով կդառնա 18 տարեկան և կսկսի իր ուսուցումը Հայ առաքելական եկեղեցու Գևորգյան ճեմարանում, մինչ դեռ ամենափոքրը 6 տարեկան է։ Մարիի ընտանիքումը, որը առաջինն էր Հայաստան արտագաղթող փախստակնների շարքում, իրենից բացի չկա այլ աշխատող։ Իր բոլոր բարեկամները գաղթել էն ԵՄ և ԱՄՆ, սակայն Մարին իր ամուսնու հետ որոշեց փախնել Հայաստան․ սկզբնական շրջանում նրանք գնացին Լիբանան, սակայն, այնտեղ հանդիպելով խտրականության, որոշեցին գաղթել Հայաստան։ Հայաստանում նրանք փորձեցին բացել իրենց բիզնեսը, սակայն շուկայի փոքր լինելու պատճառով՝ չհաջողեցին։14 ապրիլ 2020

INCREASED RESILIENCE OF SYRIAN ARMENIANS AND HOST POPULATION
Тhe caring support towards older people creates mutual trust. This was the slogan of Armenian Red Cross Society (ARCS) volunteers who on 27 September 2020 with the support of “Increased Resilience of Syrian Armenians and Host Population” (IRIS) Programme organized a one-day excursion to Saghmosavank and Ohanavank 13th-century Armenian monasteries for lonely older people living in dormitories.
Group photo during excursion
"The caring support towards older people creates mutual trust" - ARCS volunteers
In the framework of IRIS Programme ARCS organizes and implements a range of economic, social, psycho-social support and educational activities for various target groups with the aim of full social integration and inclusion of older Syrian Armenian, IDP’s and local Armenian beneficiaries. In the framework of psycho-social activities 20 volunteers of ARCS visit 200 most vulnerable older people and those with chronic illnesses or mental disabilities on regular basis for psycho-social support, help them with household activities, and organize social and cultural events and activities. Even more, once every three months food and hygienic parcels distribute to the older people. In the midst of the COVID-19, the volunteers did not leave their elder friends. Understanding that older people have become one of the more vulnerable victims of the corona virus, the volunteers decided to be in touch with them via mobile phone by frequent calls and video calls for being aware of their health condition.
Lusine Avetisyan is the team leader of the ARCS volunteers who are organizing the older people visiting services. She has been volunteering for more than 6 years with ARCS. “This programme has helped me to have a greater understanding for our older generation, who might be lonely, or have physical difficulties or even those who do not have family close by.” she shared. “The older people I visit are so wise. I have learned from them a lot when they share with me their experiences. And at that moment I understand that they want to make it obvious that they enjoy what we do for them”.
Volunteers
Since the COVID-19 situation was stable Armenia back in September, the volunteers have decided to organise a nice outdoor activity. This excursion was one of the social events and activities (visits to the theatre, museum, or nearby places of interest) that the volunteers implement for alleviating the older people’s loneliness and promoting their socialization. Besides, they distribute food and hygiene parcels and help them with household activities, shopping and access to those medicine and medical services which are provided free of charge by the State.
80 years old Nushik Musheghyan often happily remembers the good old times when she was volunteering and working as an accountant at Mission Armenia, one of the non-profit organizations in Armenia. “Now when I am in my “golden years” I am thankful to these young people who continue volunteering like once I used to do and supporting the older people like me”, she mentioned. Grandma Nushik is a truly kind and social woman who lives alone in dormitory. She is among the 200 beneficiaries. “I was lonely when both my husband and the only son passed away. I felt isolated, with no light at the end of the tunnel. Everything was changed with my young volunteers first visit. We have become good friends and I am looking forward to their visits to treat them with tea and sweets.”
Satenik Adamyan has been volunteering with ARCS already for 3 years. She has met Lusine several years ago who impacted on her decision to join the ARCS volunteers’ team for visiting services. “I see during each visit the smile in their eyes and warm welcome and know I make changes”, she said. “It has made me think of who I am as a person and how I treat others around me. I enjoy volunteering immensely”.
With its wide range of activities IRIS Programme aims to reach all vulnerable people within the objectives of the programme, and these older people are one of the important targets of the programme.
CAMPS PHOTO GALLERY
• Winners of the 2nd cycle of the Seed Grants are already known Winners of the 2nd cycle of the Seed Grants are already known
On the 13th of February 2021 meeting with youth leaders took place in the framework of IRIS programme where the successful projects which will receive financial support were announced
13 February 2021
• The role of the Housing Consortium The role of the Housing Consortium
In mid-September 2020, the 6th Housing Consortium Meeting has been held during which the Consortium members have updated each other on ongoing projects: housing activities, discussed the new projects and opportunities, etc.
15 September 2020
• From Idea to a Sustainable Project From Idea to a Sustainable Project
30 bright Syrian-Armenian and local young people, aged 15 to 30, participated in the Youth capacity development summer Innovation Camps organized within EU funded IRIS Programme.
3 September 2020
• IRIS Traineeship First Success Stories IRIS Traineeship First Success Stories
Ms. Mari Yusuf is one of the first beneficiaries of the traineeship activity of the EU IRIS programme. She has three children, the oldest one will soon be 18 years old and start studies in Gevorgryan Seminary of Armenian Apostolic Church, while the smallest one is six years old. In her family – which was among the first refugees who decided to move to Armenia already in 2006 – no one works besides her. All her relatives went to the EU and USA, but she with her husband decided to escape to Armenia: first they went to Lebanon, and facing discrimination there they decided to come to Armenia.